Staw kolanowy jest narządem, który stosunkowo często ulega kontuzjom. Nie ma znaczenia, czy dana osoba czynnie uprawia sport, prowadzi aktywny tryb życia, czy wręcz przeciwnie. Każda z nich prędzej czy później może doznać problemów z kolanami. Nie bez powodu wyróżnia się więc dwa rodzaje zwyrodnień: pierwotne, czyli to dotyczące osób w podeszłym wieku, które cierpią na problemy ze stawami oraz wtórne – dotyczące tak naprawdę osób w każdym wieku. W tym przypadku zwyrodnienie stawu kolanowego powstaje na skutek urazu, chorób reumatycznych, wad wrodzonych lub rozwojowych. Jak widać problemy ze stawami kolanowymi są problemem powszechnym, choć tak naprawdę w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby starsze i sportowcy.

Endoproteza stawu kolanowego

W takich sytuacjach, gdy problemy z kolanami stają się nie do zniesienia, lekarz może zadecydować, że pacjent kwalifikuje się do operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Operacja polega na chirurgicznym usunięciu wadliwych elementów stawu lub w skrajnych przypadkach całego stawu kolanowego na sztuczny. W zależności od stopnia i rodzaju uszkodzenia wszczepia się różne rodzaje endoprotezy. Zasadniczo, staw można porównać do zawiasu – ich działanie jest podobne, można się również pokusić o stwierdzenie, że to samo dotyczy ich budowy. Większość implantów składa się z trzech elementów: udowego, piszczelowego i spajającego ich elementu, jakim jest polietylen. Podczas operacji niesprawne elementy są usuwane i zastępowane odpowiednim implantem.

(ZOBACZ TAKŻE: Rehabilitacja stawu kolanowego – Przebieg leczenia)

Rehabilitacja stawu kolanowego po endoprotezie

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego, od momentu operacji może potrwać około 3 miesięcy. Jest to zależne od zdolności regeneracji danego organizmu oraz stopnia zaawansowania zwyrodnienia. Zaraz po operacji pacjent jest pod ścisłą opieką personelu medycznego, ponieważ pierwsze godziny i dni to czas, w którym mogą ujawnić się niektóre nieprawidłowości powstałe podczas zabiegu. Od pacjenta natomiast zależy kiedy zdecyduje się opuścić szpital po operacji. W okolicach 10 dnia powinien się zgłosić na zdjęcie szwów. Dopiero po tym czasie możliwa, a nawet wskazana jest rehabilitacja. Na początek warto zacząć od przechadzania się, koniecznie o kulach, po płaskim terenie i w stabilnym obuwiu, pozbawionego np. obcasa. Następnie pacjent może rozpocząć ćwiczenia na treningowym rowerze stacjonarnym, zacząć chodzić na basen oraz kontynuować spacery. W trakcie tych czynności, szczególnie w pierwszym okresie nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ani nie kucać lub klękać. Dalszą rehabilitację pacjent może kontynuować pod okiem fizjoterapeuty, lub skonsultować treningi z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *