Najczęściej rehabilitacja stawu kolanowego lub rehabilitacja wszelkiego rodzaju urazów stawów jest bardzo ważna i nie można jej bagatelizować. Jeśli stawy nie działają prawidłowo i każdy ruch powoduje ból, wówczas komfort życia drastycznie maleje. Można wyróżnić dyskomfort, który powstaje w wyniku długotrwałego wysiłku, jednak jest to stan odwracalny. Gorzej, jeśli uraz został spowodowany przez nagłe zerwanie, zwichnięcie lub stłuczenie – wówczas czas rekonwalescencji znacząco się wydłuża i odbiera nam radość życia.

Bardzo częstymi przypadłościami są kontuzje kolan, ponieważ staw kolanowy jest mocno narażony na różne kontuzje i urazy. Najczęściej i najpoważniejsze wypadki zdarzają się oczywiście sportowcom i wyczynowcom. Wówczas ruchomość jest mocno ograniczona lub wręcz nawet niemożliwa. Ratunkiem może tu być skuteczny zabieg rehabilitacyjny przywracający dawną sprawność.

Jak wygląda rehabilitacja stawu kolanowego

rehabilitacja stawu kolanowegoRehabilitacja stawu kolanowego może być przeprowadzona na wiele sposobów. Między innymi do tego celu wykorzystuje się pole magnetyczne, które wytwarzane jest przez specjalną głowicę. Dogłębne przenikanie do tkanek umożliwia pulsacyjne działanie pola o dużej częstotliwości, w wyniku czego wytwarza się rozgrzewające ciepło. Całość zabiegu to około kilkunastu minut, więc zabieg należy systematycznie powtarzać, aby osiągnąć wymierne efekty.

Powszechnie znane i stosowane jest też leczenie ultradźwiękami. Zabieg bazuje na rozsyłaniu sygnału o wysokiej częstotliwości wewnątrz tkanek. Ten proces powoduje zmianą ciśnienia tkanek, przez co są one jakby masowane. W wyniku zabiegu następuje poprawa ukrwienia. Dobre krążenie sprzyja wchłanianiu się leku, który wnika wraz z ultradźwiękami wewnątrz tkanek.

Inne metody leczenia stawu kolanowego

Inną znaną metodą są prądy interferencyjne – jedna z najbardziej znanych metod elektroleczniczych. Są to zabiegi, które bardzo skutecznie uśnieżają ból, ale również działają regenerująco na tkanki oraz je odżywiają. Natomiast na pierwszym etapie leczenia kontuzji kolana, najlepszą skutecznością odznacza się krioterapia. Nie każdy pacjent dobrze toleruje ten rodzaj zabiegów, ponieważ wykorzystuje się w nim ciekły azot, który schładzany do bardzo niskiej temperatury kierowany jest na chore miejsce. Część z osób zdecydowanie bardziej polubi więc metody ciepłolecznicze, niemniej to wszystko należy od podejścia pacjenta. Warto odnaleźć taką metodę, która nie będzie się wiązała z przykrymi dolegliwościami, bowiem rehabilitacja stawu kolanowego wymaga, aby zabiegi wykonywane były co kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *