Taping rehabilitacyjny to idealne metoda która szybko reaguje na kontuzje występujące w sporcie. Sport to dziedzina, w której wyjątkowo często zdarzają się kontuzje i urazy. Nie raz okazywało się, że światowej klasy gwiazda sportu musiała opuścić rozgrywki z powodu kontuzji, lub poważnego urazu. Zastosowanie w tym wypadku tapingu umożliwi zawodnikowi grę jeszcze przez jakiś czas. Lecz prędzej czy później i tak będzie musiał odwiedzić gabinet fizjoterapeuty.

Taping rehabilitacyjny – co to właściwie jest?

taping rehabilitacyjnyZapewne nieobcy jest wam widok sportowców, którzy ćwiczą z kolorowymi plastrami przyklejonymi do różnych części ciała – jest to tzw. taping rehabilitacyjny, czyli jedna z metod fizjoterapii szeroko stosowana w świecie sportu, chociaż również coraz częściej zagląda i do innych gabinetów rehabilitacyjnych. Jego rosnąca popularność może wynikać z faktu, że jest to metoda nieinwazyjna. Taping jest łatwy w zastosowaniu oraz coraz bardziej dostępny dla każdego pacjenta. Mimo że taping rehabilitacyjny początkami sięga jeszcze lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, to dopiero z czasem zaczęto odkrywać i ulepszać efekty jego działania. Za ojca tej metody uznaje się japońskiego lekarza, od którego nazwiska wzięła się jej nazwa. Jedną z czynności poprzedzającej założenie plastrów jest przeprowadzenie badania pacjenta, gdzie lekarz weźmie pod uwagę zarówno jego kondycję mięśniową, jak i układ kostny.

Dla kogo jest taping rehabilitacyjny?

Taping rehabilitacyjny można stosować u pacjentów od dłuższego czasu borykających się z jakimś problemem. Ale również tych, którzy dopiero niedawno zaczęli odczuwać przykre konsekwencje urazu lub kontuzji. W każdym przypadku taping działa natychmiastowo, co uznawane jest za duży plus. Skuteczny taping to odpowiednie dobranie zarówno samych taśm, jak i pozostałych elementów, takich jak bandaże, opaski elastyczne. Celem metody jest albo odciążenie, rozluźnienie stawu, albo wręcz przeciwnie – wywarcie na niego nacisku lub unieruchomienie. Celem tapingu rehabilitacyjnego jest również poprawa krążenia, zwiększenie czucia głębokiego, korekta ustawienia stawu, złagodzenie bólu lub pobudzenie układu ruchu. Taśmy pozwalają nie tylko odczuć natychmiastową ulgę w momencie, kiedy są zaaplikowane, ale też po ich ściągnięciu. Jeśli połączymy to z aktywnym ruchem, jest szansa, że taśmy pomogą zwiększyć efekty rehabilitacji, dzięki czemu pacjent zyskuje podwójnie. Kinesiotaping jest wskazany przy rozmaitych zespołach bólowych, jako wspomaganie mięśni, czy – jak wspomnieliśmy – po urazach, a nawet przebytych operacjach.

Jako że liczne urazy najczęściej są domeną sportowców i osób aktywnie spędzających czas, rehabilitacja sportowa często do dziś korzysta z osiągnięć naukowych japońskiego naukowca, dzięki któremu to wszystko się zaczęło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *